Tak til vores sponsorer! 

 

Den 1. til 4. september blev der afholdt Bornholmsmesterskaber i Svaneke Tennisklub.

 

Med stor succes forløb stævnet over al forventning. Med deltagere fra hele øen, blev der kæmpet for guld, medaljer og sejre.

Alle vindere fik præmier fra vores lokale butikker og virksomheder og var virkelig imponerende over dem. Der faldt mange kommentarer om den lange liste, som sponsorplakaterne var fyldt op med!

 

Det var skønt at opleve så meget positiv energi og gode tilbagemeldinger fra deltagere og publikum.

Vi fra Svaneke Tennisklub vil gerne sige en KÆMPE tak for alle jer, der deltog som sponsorer!

Det er så imponerende hvordan, I som forretningsdrivende i denne “lille" by, ønsker at bidrage med så flot en indsats.

Det gør os stolte, at være en del af et lokalsamfund, hvor vi som frivillige kan stable et arrangement på benene, og så mærke at hele byen støtter op om det.

 

Det er virkelig noget der varmer, og giver lyst til at lave flere projekter, som kan skabe sammenhold, give oplevelser og glæde for alle indbyggere i alle aldre, små som store.

Det er en kæmpe styrke for en by som vores, at vi sammen har så mange tilbud inden for sport og kultur, samt spisesteder og butikker - som en by på vores størrelse, vist ikke findes mange andre steder i landet.

 

Så helt kort - vi er meget taknemmelige for jer og jeres støtte! Og vi håber alle i byen vil huske at støtte og købe lokalt ;)

 

Tak til:

 

Svaneke Revision

 

Spröt

 

Svaneke Blomster

 

Pernille Bülow

 

Svaneke Bolcheriet

 

Svaneke Fysioterapi

 

Madsens Madbar

 

Svaneke Røgeri

 

Svaneke Købmandshandel

 

Christiansøpigens Sild

 

Karamelleriet

 

Friendship

 

Svaneke Cremen

 

Svaneke Bageren

 

Artbox

 

Svaneke Sæbehus

 

Bornholms Ismejeri

 

Olivarius Boghandel

 

Svaneke Bryghus

 

Svaneke Chokoladeri

 

Miccom DeSign & Creations

 

Tennis Øst

 

SA-Service

 

Resultater af finaler – BM i tennis 2022

Damesingle A:

Anna B. Knudsen, Nexø

Zenia Pedersen, Nexø

6-0, 6-0

Herresingle A:

Søren Spanner, Nexø

Jannik Kofoed-Nørgaard, Svaneke

6-3, 6-2

Herresingle B:

Jesper Gynther, Rønne

Dennis V. Falk

6-1, 6-4

Herresingle C:

Jannick Hansen, Nexø

Pieter Theron, Nexø

6-0, 6-1

Herresingle Veteran:

Klaus Nørregaard, Svaneke

Peter Sonne, Svaneke

7-5, 6-0

Damedouble A:

Anna B. Knudsen/Magdalena Bayskov, Nexø

Ingrid Mortensen/Jette Barslund, Rønne

6-3, 6-3

Herredouble A:

Søren Spanner/James DeBlasse, Nexø

Jannik Kofoed-Nørgaard/Kasper M. Beyer, Svaneke

3-6, 1-6

Herredouble B:

Jesper Gynther/Jesper D. Merved, Rønne

Silas R. Pedersen/Snorre R. Trærup, Nexø

6-0, 6-2

Herredouble Veteran:

Peter Sonne/Kim Olesen, Svaneke

Knud Erik Thomsen/Michael Blom, Rønne

0-6, 1-6

Mixed double A:

Anna B. Knudsen/Søren Spanner, Nexø

Rosa Brunke/Sebastian L. Lund, Nexø

6-0, 6-0

Mixed double B:

Magdalena Bayskov/Snorre R. Trærup, Nexø

Zenia Pedersen/Anders Koefoed Bæk, Nexø

6-1,6-1

Mixed double Veteran:

Birgitte Bo Nørregaard/Klaus Nørregaard, Svaneke

Ingrid Mortensen/Knud Erik Thomsen, Rønne

6-4, 6-3

Drenge U14 single:

Silas R. Pedersen, Nexø

Snorre R. Trærup, Nexø

3-6, 0-6

Piger U12 single:

Lærke Bagger, Nexø

Frida Brandt-Andersen, Nexø

6-3, 6-3

Drenge U12 single:

Sean Krall Faurschou, Nexø

Axel Elias Larsen, Svaneke

7-5, 6-2

Piger U10 single:

nr. 1: Emma B. Knudsen, Nexø 
nr. 2: Martha Grundsøe, Nexø

Drenge U10 single:

nr. 1: Gustav Qvistgaard Hansen, Nexø
nr. 2: Charlie Hanna Holm, Svaneke

Drenge U8 single:

nr. 1: Anton B. Knudesen nr. 2: Arthur Kofoed-Nørgaard